سلام بیزینس

یکشنبه 2 آبان 1400
2021 October 24

رابطه شادی و افزایش درآمد چیست؟
    
تعداد بازدید: 4075
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1398/7/16

وقتی همه چیز متعادل است، داشتن پول بیشتر همیشه چیز خوبی خواهد بود. ولی با اينکه ممکن است پول شما را خوشحال‌تر کند‌،‌ این رابطه به مسائل پیچیده‌ای وابسته مي‌شود.


هیچکس انکار نمی‌کند که داشتن پول کافی برای تامین نیازهای اساسی (تامین مواد غذایی، پوشاک‌، سرپناه) شما را خوشحال می‌کند یا حداقل استرس را کاهش می‌دهد که منجر به رضایت بیشتر مي‌شود و هر چقدر که پول بیشتری داشته باشید به همان میزان می‌توانید وسایل بیشتری بخرید که شما را خوشحال می‌کند‌: یک گوشی ‌آی‌فون ۴، یک ماشین جدید گران قیمت یا یک شال ترمه لوکس.
از طرف دیگر‌، به نظر نمی‌رسد که ‌این وسایل مادی به‌اندازه گذراندن یک صبح همراه فرزندتان در کنار ساحل یا یک مکالمه دلنشین با یک دوست قدیمي‌برای ما لذت بخش باشد.
اد داینر، استاد بازنشسته روانشناسی در دانشگاه‌ایلینویز که یک تحقیق درباره‌ اندازه‌گیری شادی انجام داده است‌، می‌گوید: «رابطه بین پول و شادمانی یک رابطه پیچیده است.» وی اضافه می‌کند‌: «وقتی همه چیز متعادل است، داشتن پول بیشتر همیشه چیز خوبی خواهد بود. ولی با اينکه ممکن است پول شما را خوشحال‌تر کند‌،‌ این رابطه به مسائل پیچیده‌ای وابسته مي‌شود.»

چه دلایلی وجود دارد که پول باعث شادی می‌شود؟
به چه دلایلی پول باعث شادی میشه؟ ۳ مورد از مواردی که پول می‌تونه واقعا باعث شادی در زندگی بشه رو اینجا توضیح می‌دیم.

1. افزایش رفاه
هیچ کسی از زندگی کردن در سختی لذت نمی‌بره. همه انسان‌ها به دنبال رفاه هستند. پول با خودش رفاه میاره و رفاه باعث شادی در زندگی میشه. از طرفی وقتی بتونید راحت چیزهایی رو که دوست دارید بخرید، همین اتفاق روی روحیه شما اثر میذاره و شما رو شاد می‌کنه.
بررسی‌های دانشمندان نشون میده وقتی داریم پول پرداخت می‌کنیم، بخشی از مغز فعال میشه که مربوط به دریافت حس درد هست. اما از طرفی بدست آوردن چیزی که دوست داریم، برای ما همراه با لذت هست. وقتی از نظر مالی تحت فشار باشیم، اون حس درد در زمان پرداخت پول برای ما پر رنگ‌تر میشه. اما اگه از نظر مالی دغدغه و نگرانی نداشته باشیم، حس لذت بدست آوردن چیزی که دوست داریم برامون پر رنگ‌تر میشه.
در نتیجه از این جهت میشه گفته پول و شادی با هم ارتباط مستقیم دارند. یعنی پول می‌تونه باعث شادی در زندگی بشه.

2. کاهش استرس
داشتن پول می‌تونه استرس‌های ما درباره مشکلات مالی رو کاهش بده
وقتی در حدی پول داشته باشیم که راحت هزینه‌های ماهانه رو پرداخت کنیم قطعا از این بابت استرس نداریم. حالا اگه هزینه‌ی تحصیلات فرزندان به هزینه‌های ما اضافه بشه چی؟ اگه این هزینه‌ها بیش‌تر از توان مالی ما باشه حتما دچار استرس می‌شیم. این استرس و نگرانی می‌تونه شادی زندگی ما رو از بین ببره.
اگه در حدی پول داشته باشیم که استرسی بابت هزینه‌های مختلف نداشته باشیم و به قول معروف نگران دخل و خرج‌مون نباشیم، قطعا در زندگی آرامش بیش‌تری داریم و همین آرامش شادی بیش‌تری رو برای ما به ارمغان میاره. پس باز هم میشه گفت پول و شادی با هم ارتباط مستقیم دارند.

3. کمک به دیگران
کمک به دیگران و باز کردن گره مشکلات دیگران هم ما رو شاد می‌کنه هم تاثیرش به زندگی ما برمی‌گرده
وقتی پول داشته باشیم خیلی راحت می‌تونیم به دیگران کمک کنیم. خیلی راحت می‌تونیم گره از کار و زندگی دیگران باز کنیم. کمک به دیگران از ۳ جهت باعث افزایش شادی در زندگی ما میشه. وقتی به کسی کمک می‌کنیم، کاری که انجام دادیم حس رضایت درون ما ایجاد می‌کنه. همین حس رضایت شادی زندگی ما رو افزایش میده.
با کمک کردن به دیگران روابط بهتری با اون‌ها برقرار می‌کنیم. داشتن روابط بهتر با اطرافیان می‌تونه روی سطح شادی و رضایت ما از زندگی تاثیر داشته باشه. در نهایت اگه با قوانین جهان هستی آشنا باشیم، می‌دونیم وقتی کمکی به دیگران می‌کنیم، بر اساس قانون کارما، اثری که کمک ما داشته به زندگی خودمون برمی‌گرده. پس از این طریق هم ممکنه شادی زندگی افزایش پیدا می‌کنه.
برای اطلاعات بیش‌تر درباره قانون کارما می‌تونید به این مقاله مراجعه کنید: «با قانون کارما در هندوییسم، بودیسم، اسلام و ادبیات فارسی آشنا شوید». می‌تونید سوالات متداولی که درباره قانون کارما مطرح میشه رو اینجا ببینید و جواب اون‌ها رو دریافت کنید: «چه ابهاماتی درباره قانون کارما وجود دارد؟».

 

کلید موفقیت: اگه پول رو مایه‌ی خوشبختی ندونید، نمی‌تونید بهش برسید
باورها مسیر زندگی ما رو تعیین می‌کنند. همونطور که باورهای شما، نوع تفسیر شما از این نوشته رو مشخص می‌کنند، مسیر زندگی شما به سمت فقر یا ثروت رو هم مشخص می‌کنند. دلایلی که آوردیم برای اینکه ثروت شادی رو از زندگی فراری میده، همگی نوعی از باورهای محدود کننده بودند.
در صورتی که شما پول رو مایه‌ی خوشبختی ندونید، اگه ثروت رو دوست نداشته باشید، نمی‌تونید ثروتمند بشید. حتی اگه در کلام بگید ثروت رو دوست دارید، باورهای شما مسیر دیگه‌ای رو در زندگی برای شما تعیین می‌کنند. پس اگه واقعا به دنبال رسیدن به ثروت هستید، باورهای محدود کننده‌ای که درباره ثروت دارید رو شناسایی کنید و اون‌ها رو با باورهای یاری رساننده جایگزین کنید.

 

 

از   0   رای
0

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.