سلام بیزینس

یکشنبه 2 آبان 1400
2021 October 24

تفاوت کوچینگ و منتورینگ و مشاور
    
تعداد بازدید: 10898
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1398/7/14

تفاوت میان منتورینگ (استاد- شاگردی) و کوچینگ ( مربیگری) یک تفاوت صریح و روشن نیست.


تفاوت میان منتورینگ (استاد- شاگردی) و کوچینگ ( مربیگری) یک تفاوت صریح و روشن نیست. منتور یا استاد ممکن است از چندین روش استفاده کند: آموزش، مربیگری و مشاوره. با این وجود، تفاوت اساسی بین منتورینگ و کوچینگ و دیگر اشکال توسعه می‌تواند به رابطه شکل گرفته میان دو نفر مربوط باشد.

مشاور کسی است که به شما می‌گوید اگر می‌خواهید ماهیگیر خوبی باشید بروید چوب ماهیگیری فلان شرکت را بخرید و برای ماهی هم ماهی شیر و یا کیلکا و… صید کنید.

دیدید فقط شما را راهنمایی می‌کند. با این پیش زمینه که شما چوب ماهیگیری را می‌شناسید، ماهی را هم می‌شناسید فقط مشکل درانتخاب نوع بهتر چوب و ماهی است.

نفر سوم یا منتور کسی است که تجربه آن کار را دارد به شما می‌گوید: دوست دارید مثل من صد ماهی در مدت یک هفته صید کنید؟ چوب ماهیگیرتان را بردارید و همراه من بیایید.

نفر چهارم مربی (کوچ) است به شما می‌گوید: به نظر شما برای اینکه بتوانیم صد تا ماهی در یک هفته صید کنیم چکار باید انجام دهیم؟ یعنی به شما کمک می‌کند خودتان جواب سؤالتان را پیدا کنید.

دقت کردید دوستان تفاوت بسیار ظریفی بین این چهار نفر است، مدرس فقط آموزش می‌دهد و می‌رود، پایه فکری او این است که شما هیچ‌چیز نمی‌دانید و می‌خواهد تازه به شما آموزش بدهد، هیچ تعهدی هم ندارد نسبت به اینکه شما یاد گرفتید یا نه؟

مشاور یک مقداری تعهدش بیشتر است چون به شما راهنمایی می‌دهد و شما هم دنبال مشورت‌های کاربردی او هستید ولی شاید تجربه مستقیمی در مورد موضوع مشاوره نداشته باشد.

منتور کسی است که در آن زمینه تجربه دارد و سعی می‌کند آن‌ها را منتقل می‌کند. به این معنی که شما می‌خواهید کاری را شروع کنید یا در میانه راه هستید و دچار عارضه شده‌اید و می‌خواهید مشکل را حل کنید دنبال کسی هستید که خودش آن مسیر را رفته باشد تا بتواند به شما تجارب خود را منتقل کند.

و نفر چهارم مربی یا کوچ کسی است که معلوم نیست آن مسیر را رفته باشد یا تجربه آن کار را داشته باشد ولی به شما کمک می‌کند تا خودتان مسیر و ابزار درست را کشف کنید و بتوانید از آن استفاده کنید به کمک سؤال‌هایی که می‌پرسد.

تفاوت مشاور با کوچ چیست؟
مشاوران بیش تر راهکار‌های تخصصی جهت رفع یک نقص‌ یا این که معالجه یک نقص‌ را ارائه می دهند . آنان بیشتر متمرکز بر گذشته اشخاص می باشند و در ادامه چرایی بعضی از مسائل و اتفاقات می گردند و تلاش می نمایند با همفکری با مراجعه‌کننده یا ارائه استراتژی تخصصی گامی در رفع نقص‌ وی بردارند . تمرکز آن ها نیز بر باطن اشخاص و نیز بر عوامل بیرونی است , در حالی‌که تمرکز کوچینگ بیش تر بر باطن اشخاص و یاری به آنان برای دستیابی به آگاهی‌هایی از خویش است . در پایان , هر حرفه و تخصصی در موضع خویش نفعی برای اشخاص دارد که شما با شناختی که از حرفه‌های متفاوت پیدا می کنید بهتر می توانید تصمیم بگیرید در مقطعی که هستید , کدام یک بیشتر به شما یاری می نماید . سعی و تمرکز این مطلب بیش تر بر ارائه معرفی مختصری از فن کوچینگ و تفاوت آن با مشاغل شبیه است و به هیچ عنوان بدین مفهوم نیست که کوچینگ بهتر از مشاغل شبیه یا این که نیز تیم خود است.

 

 

از   3   رای
4.25

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.