سلام بیزینس

یکشنبه 2 آبان 1400
2021 October 24

تفاوت بین مدیر و رهبر
    
تعداد بازدید: 3660
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1398/7/13

شاید فکر کنید که مدیر بودن با رهبر بودن یکی است اما بین این دو مورد تفاوت‌های اساسی وجود دارد...

تفاوت بین مدیر و رهبر
شاید فکر کنید که مدیر بودن با رهبر بودن یکی است اما بین این دو مورد تفاوت‌های اساسی وجود دارد که تعدادی از آنها را در زیر می‌آوریم:

1. مدیر واکنش گراست، رهبر خلاق است
به عنوان یک مدیر، دستورالعمل‌ها از قبل به شما داده می‌شود و در هنگام اتفاقات بد یا خوب، بر حسب همان برنامه پیشین عمل می‌شود؛ اما رهبر از اینها فراتر می‌رود. اگر یک رهبر قدرتمند باشید تغییرات را از قبل پیش بینی می‌کنید و برای آن آماده می‌شوید، تیمتان را به سوی امنیت هدایت می‌کنید و سودتان نیز در این جهت بیشتر می‌شود. رهبران خلاق معمولا رفتار آرامی دارند و خودشان را با شرایط منطبق می‌کنند. آنها همچنین به تیمشان اعتماد دارند که می‌تواند از پس هر چالشی بربیاید. این موضوع باعث می‌شود که تنش گروه کم شود و اضطراب کمتری داشته باشند و بدانند که در مواقعی که همه چیز طبق نقشه پیش نمی‌رود یک راه جایگزین وجود دارد. البته با این وجود، رهبران خوب باید نقش‌های مدیریتی و رهبری را با هم داشته باشند.
2. مدیر کارمند دارد، رهبر پیرو دارد
در یک شرکت کوچک، یک مدیر خوب گروهی بین پنج الی ده نفر را مدیریت می‌کند. تیم شما ثابت است، شما به موقعیت‌ها واکنش نشان می‌دهید و تیمتان به شما گزارش می‌دهند. اما به عنوان یک رهبر، هم تیم خودتان هم اعضای تیم‌های دیگر برای درخواست کمک نزد شما می‌آیند. ایده پردازی و تصمیم گیری قاطع یکی از راه‌های رهبری‌ست و افزایش چندین برابری ارزش کسب و کارتان می‌گردد.
رهبران، تیمشان را نیز برای رهبر شدن پرورش می‌دهند. آنها با بررسی اینکه هر کدام از کارکنانش با آموزش و منابع صحیح به چه جایگاهی می‌توانند برسند، این کار را انجام می‌دهند و زیاد نگران این نیستند که کارکنانشان در حال حاضر در چه جایگاهی هستند. رهبران علاوه بر این رهبر نیز پرورش می‌دهند. آنها می‌دانند که رهبر شدن زمان می‌برد و به کارکنانشان اجازه‌ی اشتباه کردن و آموختن از اشتباهاتشان را می‌دهند.

3. مدیر گروه را مدیریت می‌کند، رهبر تیم ایجاد می‌کند
این مورد کمی مشابه مورد قبل است. مدیر کارکنانش را مدیریت می‌کند ولی یک رهبر خودش را به عنوان کارگردان می‌بیند. از نظر او هر فرد، فقط عضوی از یک گروه نیست بلکه مثل جزئی از یک چرخ دنده برای حرکت و ادامه راه کل مجموعه لازم و ضروری است. این یک تغییر نگرش اساسی است که باعث می‌شود کارکنان بهترین عملکرد را داشته باشند.
4. مدیر مسئولیت‌ها را واگذار می‌کند، رهبر مسئولیت‌ها را می‌پذیرد
مدیران وظایفشان را به دیگران محول می‌کنند. آنها همچنین تقصیرها را نیز به گردن دیگران می‌اندازند. شاید ما هم با مدیرانی برخورد کرده باشیم که می‌خواهند ایده‌ی جدیدشان را به اجرا بگذارند اما با این حال وقتی رئیسشان از آنها می‌پرسد که قضیه چیست و چه اتفاقی افتاده او اظهار بی اطلاعی می‌کند. اگر می‌خواهید که به عنوان یک رهبر مورد احترام قرار بگیرید، نباید این رفتار را انجام دهید زیرا رهبرها مسئولیت اعمالشان را بر عهده می‌گیرند.

5. رهبران قد علم می‌کنند
یک مدیر دهانش را بسته نگه می‌دارد، همه جیز را به آرامی پیش می‌برد و سپس وقتی کارش تمام شد به خانه‌اش می‌رود. اما یک رهبر این گونه نیست. رهبر مدام در تلاطم است و پیوسته در حال انجام کاری مفید است. همیشه کارها را بالا و پایین می‌کند تا بتواند بهترین نتیجه را بگیرد.
6. رهبران کاری که باید انجام شود را انجام می‌دهند
مواقعی پیش می‌آید که شرایط واقعا سخت می‌شود. ممکن است مجبور شوید افراد تیمتان را بیرون کنید، یا اینکه به آنها بگویید که حقوقشان کاهش می‌یابد یا باید اضافه کاری داشته باشند. نکته اصلی در مورد یک رهبر قدرتمند این است که در این مواقع کاری که لازم است را انجام می‌دهند.

اینها فقط چند تفاوت بین رهبران و مدیران است. سوال اصلی این است که ما باید در کسب و کار خودمان رهبر باشیم یا مدیر؟ باید بگوییم که هر دوی این مهارت ها لازم است ولی معمولا و در اکثر مواقع، مهارت های رهبری به کلی نادیده گرفته می شود و مدیریت صرف به کار می رود که نتیجه نامطلوبی در پی دارد.

 

از   1   رای
10

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.