سلام بیزینس

یکشنبه 2 آبان 1400
2021 October 24

قانون پارتو 80-20
    
تعداد بازدید: 5167
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1398/7/23

فقط ۲۰ درصد دلایل موجب به به وجود آمدن ۸۰ درصد از رخدادها می‌شوند.


اصل پارتو : Pareto principle که با نام‌های قانون ۸۰–۲۰، قانون افراد اندک اساسی (law of the vital few) و اصل تُنُکی فاکتور (principle of factor sparsity) نیز شناخته می‌شود بیان می‌کند که ۸۰ درصد رخدادها از ۲۰ درصد دلایل بوجود می‌آید. جوزف ام جوران که شغل مشاور مدیریتی داشته این اصل را ارائه داده و نام آنرا از نام ویلفردو پارتو، اقتصاددان ایتالیایی گرفته که در سال ۱۹۰۶ دریافت ۸۰ درصد زمین‌های ایتالیا در دست ۲۰ درصد مردم آن کشور است؛ همچنین پارتو دریافته بود که ۸۰ درصد نخودفرنگی‌های باغچه‌اش در ۲۰ درصد غلاف‌های نخودفرنگی قرار دارند.
اصل پارتو یک قاعده سرانگشتی رایج در تجارت است؛ برای مثال «۸۰ درصد فروش‌ها مربوط به ۲۰ درصد مشتریان است.» از لحاظ ریاضی اصل ۸۰–۲۰ از توزیع قانون توان با مجموعه پارامترهای ویژه پیروی می‌کند (با نام توزیع پارتو نیز شناخته می‌شود) و بسیاری از پدیده‌های طبیعی از این توزیع پیروی می‌کنند.
اصل پارتو با کارایی پارتو نیز در ارتباطی نزدیک است. پارتو از هردوی این مفاهیم در مفهوم توزیع درآمد و ثروت میان جمعیت استفاده کرد.

قانون پارتو
تعریف دقیق قانون 80/20
در موقعیت های مختلف، چه در بحث‌های پولی و مالی و چه کارهای گروهی ، فقط ۲۰ درصد دلایل موجب به به وجود آمدن ۸۰ درصد از رخدادها می‌شوند. بگذارید موضوع را طور دیگری بیان کنیم. فرض کنید درآمد شما رو به افزایش است؛ ان‌شالله که همیشه اینطور باشد. بر اساس اصل 80/20، فقط ۲۰ درصد از کارهایی که شما انجام داده اید باعث تولید ۸۰ درصد از سود و درآمدتان شده است. طبق نتایج بررسی های اولیه‌ی جوزف جوران در بحث کنترل کیفیت، ۲۰ درصد نقص موجود در محصولات، موجب آسیب یا زیان ۸۰ درصدی می‌شود. این زیان با از دست رفتن زمان و سایر منابع، خود را نشان می دهد. اگر بخواهیم چند نمونه دیگر از قانون 80/20 بیان کنیم می توانیم به موارد زیر اشاره نماییم:
در هر کسب و کار و تجارتی ۸۰ درصد ثروت ، از ۲۰ درصد مشتریان به دست می‌آید؛
در یک شرکت۸۰ درصد شکایات، از ۲۰ درصد مشتریان ایجاد میگردد؛
80 درصد از کاستی ها و کم کاری ها، از 20 درصد کارمندان سر می زند؛
۸۰ درصد منابع مالی، از 20 درصد شرکا تامین می شود.
علاوه بر اینها هزاران مثال دیگر نیز می توان برای توضیح قانون 80/20 در زندگی روزانه و یا در کسب و کار بیان کرد. بسیاری از مواقع بی آنکه از فرمول ریاضیاتی آن مطلع باشیم، شاهد حضور بالقوه‌ی این قانون در همه ی کارهایمان هستیم و به طرق مختلف، از آن در زندگی و شغل خود استفاده می کنیم.
چرا باید از قانون 20/80 استفاده کنیم؟
اگر فهرست وظابف شما دارای 10 مورد است، 2 مورد آن به اندازه 8 مورد دیگر شاید هم بیشتر اهمیت دارند. چیز جالبی که وجود دارد این است که به انجام رساندن هر یک از این وظایف، ممکن است به یک میزان وقت نیاز داشته باشند، ولی یکی دو مورد از آنها، پنج تا ده برابر بیشتر از بقیه اهمیت دارند. متاسفانه بیشتر افراد در آن 20 درصد مواردی که دارای ارزش بیشتری است تنبلی می‌کنند و در عوض خود را درگیر آن 80 درصد کم اهمیت تر می‌کنند که نتیجه کمتری را برایشان دارد.
بعضی از افراد، تمام روز را سرگرم و مشغول کار هستند ولی به ظاهر کار زیادی انجام نمی‌دهند و این تنها به این دلیل است که آنها وقت خود را صرف کارهایی می‌کنند که از ارزش کمی برخوردارند و در عوض در انجام یکی دو فعالیتی که می تواند تغییر اساسی در کارشان ایجاد کند، تنبلی می‌کنند. با ارزش‌ترین کارهایی که می‌توانید در طول روز انجام دهید، معمولاً سخت‌ترین‌ها هستند اما نتیجه‌ای که از انجام آنها می‌توانید بگیرید، بزرگ و ارزشمند خواهد بود.
استفاده از قانون 20/80 در زندگی
به همین دلیل تا زمانی که 20 درصد کار مهم و با ارزش پیش رو دارید، باید از انجام 80 درصد کار بیهوده جداً خودداری کنید. قبل از شروع به انجام هر کاری، از خود بپرسید که این کار جزو 20 درصد فعالیت مهم زندگی‌تان است یا جزو 80 درصد فعالیت کم اهمیت؟
هیچ‌گاه کارهای کوچک را اول انجام ندهید. به یاد داشته باشید انتخاب شما هر چه که باشد، وقتی آن را بارها و بارها تکرار کنید، برایتان عادت می‌شود و ترک آن سخت خواهد بود. وقتی عادت کنید که روزتان را با کارهای کم اهمیت شروع کنید، خیلی زود به این شیوه عادت می‌کنید و این عادتی نیست که شما بخواهید در خود پرورش دهید.
همین که کار بر روی یک موضوع با اهمیت را آغاز کنید، انگیزه لازم برای ادامه دادن آن را پیدا خواهید کرد. تنها فکر کردن به شروع و اتمام یک کار مهم به شما انگیزه لازم را می‌دهد تا بر تنبلی خود غلبه کنید. معمولاً انجام کامل یک کار با ارزش به همان اندازه زمان می‌برد که یک کار کم ارزش زمان خواهد برد با این تفاوت که تکمیل کار با ارزش، احساس رضایت و غروری فوق‌العاده به شما می‌دهد در حالی که وقتی با همان میزان زمان و انرژی، کاری کم ارزش را تا آخر انجام می‌دهید، احساس رضایت شما بسیار اندک و ناچیز خواهد بود.

قانون 20/80 در مدیریت زمان
مدیریت زمان، در اصل مدیریت زندگی است که به معنی تسلط بر فعالیت هایی است که پیش رو دارید. شما به راحتی می‌توانید فعالیت های بعدی خود را انتخاب کنید، ولی نکته مهم در تعیین موفقیت شما در زندگی و کار، میزان توانایی شما در انتخاب بین چیزهای مهم و چیزهای کم اهمیت است. افراد موفق خود را موظف می‌دانند تا هر روزشان را با مهمترین وظیفه‌ای که پیش رو دارند آغاز کنند.

استفاده از قانون 20/80 در هدف گذاری
تمامی اهدافی را که برای دست یابی بهشان تلاش می کنید، مد نظر قرار بدهید و زمان، انرژی یا سرمایه صرف‌شده برای هر یک از آنها را با میزان سوددهی فعالیت ها یا نزدیک شدن به هر هدف مقایسه کنید. سوددهی فعالیت ها برای شما هر چیزی می تواند باشد: از بهبود سلامت جسمانی گرفته تا بهتر شدن زندگی از لحاظ روابط عاطفی. برای به کار گرفتن قانون 20/80 باید سعی کنید تا حد امکان اهدافی را دنبال کنید که بیشترین سوددهی و ارزش را برای تان خواهند داشت.

قانون 80/20 چه محدودیت هایی دارد؟
در کنار مزایای زیادی که 80/20 می تواند برای شما به ارمغان بیاورد، اگر از آن سوء برداشت صورت گیرد، احتمالا خساراتی را نیز در پی خواهد داشت. بیایید چند نمونه از آنها را باهم بررسی کنیم:

1. به بهانه‌ی این که میخواهید از قانون 80/20 استفاده کنید، نباید فقط و فقط ۲۰ درصد از کارکنان که نمونه و عالی هستند را مورد توجه قرار دهید و بقیه‌ را به کلی نادیده بگیرید. یادتان باشد موفقیتِ هر سازمانی، در گروی کارمندان آن است. پس در این مورد حواس‌تان به رشد و آموزش همه‌ی اعضا باشد.
2. محصولات یا فعالیت هایی را که برای تحقق اهداف خود روی آنها حساب باز کرده اید را زیر نظر داشته باشید. اگر فقط ۲۰ درصد از این محصولات یا فعالیت ها در کسب و کارتان درآمد زایی دارند، حتما یک جای کارتان ایراد دارد و باید در راهبردها و برنامه‌هایتان تجدید نظر کنید.
3. اگر تنها ۲۰ درصد از زمانی که برای انجام فعالیت ها در نظر دارید، مفید و ثمربخش است، باز هم در کارتان ایرادی وجود دارد. بهتر است از تکنیک‌های مدیریت زمان بهره بگیرید و برای زمان‌هایی که بدون هیچ فایده ای از دست رفته‌ اند فکری بکنید.

 

از   3   رای
10

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
shirane بهاری 8/5/1399
ممنون از مطالب مفیدتون فیض بردیم