سلام بیزینس

یکشنبه 2 آبان 1400
2021 October 24

شبکه سازی چیست؟
    
تعداد بازدید: 5071
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1398/7/20

شبکه‌سازی یعنی تبادل اطلاعات و خدمات میان افراد، گروه‌ها و موسسات؛ یا به صورت خاص، پرورش ارتباطات مولد با دیگران

شبکه سازی یک فعالیت حرفه ای اقتصادی – اجتماعی است که بازرگانان و کارآفرینان با استفاده از آن روابط شغلی را شکل می دهند تا فرصتهای کاری و حرفه ای را شناسایی و خلق کرده یا بر اساس آن فرصتها عمل کنند، تبادل اطلاعات کنند و بدنبال شرکای بالقوه کاری برای خود باشند.
لغت‌نامه‌ی میریام-وبستر، واژه‌ی نتورکینگ یا شبکه‌سازی را به صورت زیر تعریف می‌کند:
«شبکه‌سازی یعنی تبادل اطلاعات و خدمات میان افراد، گروه‌ها و موسسات؛ یا به صورت خاص، پرورش ارتباطات مولد با دیگران»


چرا شبکه‌سازی مهم است؟
1. زندگی حرفه‌ای و مسیر شغلی
صرف وقت برای شبکه‌سازی بدون شک یکی از کارهایی‌ست که بیش‌ترین بازگشت را برای شما خواهد داشت؛ چه از لحاظ مالی و چه به شکل‌های دیگر.
یکی از زمان‌هایی که این بازگشت را احساس خواهید کرد، وقتی‌ست که به دنبال کار می‌گردید. داشتن ارتباطات وسیع شخصی و حرفه‌ای به شما کمک می‌کند تا پیش از بقیه از موقعیت‌های شغلی آگاه شوید. حتی گاهی اوقات ممکن است موقعیت‌هایی به شما پیشنهاد شود که اصلا قرار نیست عمومی شوند. علاوه بر این، هر سازمانی که قصد استخدام شما را داشته باشد از یک سری افراد تشکیل شده است و اگر این افراد شما را مستقیما یا با واسطه بشناسند، راحت‌تر به شما اطمینان خواهند کرد. در واقع، ارتباطات‌تان شما را در لیست افراد واجد شرایط یک موقعیت شغلی خاص، بالاتر خواهد برد.
اما این بدین معنی نیست که یک شبکه‌ی ارتباطی قوی فقط به درد کسانی می‌خورد که قرار است به دنبال کار بگردند. حتی اگر در حال کار هستید و از کارتان لذت هم می‌برید و قرار نیست به این زودی پست‌تان را ترک کنید، یک شبکه‌ی ارتباطی قوی شما را به نیرویی موثرتر تبدیل خواهد کرد. به جرئت می‌توان گفت که در عصر حاضر هیچ سازمانی وجود ندارد که بتواند تمام کارهایش را همیشه خودش انجام دهد. در هر صورت بالاخره به مشورت و کمک گرفتن و به استخدام درآوردن دیگران نیاز خواهید داشت.

2. زندگی شخصی
تا این‌جا درمورد فواید شبکه‌سازی حرفه‌ای و تاثیر آن در مسیر شغلی گفتیم. اما تلاش برای آشنایی با افراد جدید در ابعاد دیگر زندگی نیز موثر است. طبیعتا شما برای ایجاد ارتباط با کسانی اقدام خواهید کرد که دارای مشترکاتی با شما هستند. مثلا هردو در یک موقعیت شغلی یا شخصی خاص قرار دارید. (هردو مدیر بازاریابی هستید یا در صنعت بیمه فعال‌اید یا مادر شاغل‌اید و...)
استفاده از تجربیات کسی که در موقعیت شما بوده یا هست یا در اختیار قرار دادن تجربیات‌تان برای او می‌تواند فرآیندی بسیار سودمند و البته خوش‌آیند باشد. هرچه باشد، نیاز به ارتباط با دیگران از نیازهای طبیعی بشر است.
به دست آوردن دوستانی واقعی که تا سال‌ها با شما می‌مانند هم می‌تواند از جمله اثرات مثبت تلاش برای شبکه‌سازی بهتر باشد.

شبکه‌سازی مفید چگونه انجام می‌شود؟
اگر اتفاقات خاص و شانس را کنار بگذاریم و درمورد موقعیت‌هایی صحبت کنیم که کنترل‌شان در دستان خود شماست، شرکت در رویدادهای مختلف در کنار استفاده از شبکه‌های اجتماعی و ابزارهای ارتباطی -مانند ایمیل- بهترین راه برای شبکه‌سازی موثر محسوب می‌شود.
نکاتی درباره شبکه سازی:
• شبکه یعنی رابطه با کسانی که حرف‌ها و راهنمایی‌ها و توصیه‌های آنها، بتواند خطای ما را در تصمیم‌گیری و رفتار کاهش دهد.
• شبکه یعنی رابطه با کسانی که حاضر باشند در زمان نیاز، منابع خود را (اعم از زمان، انرژی، پول، دانش و تجربه و ارتباط با دیگران)‌ با ما به اشتراک بگذارند.
• شبکه‌ی بزرگتر الزاماً به معنای شبکه‌ی قدرتمندتر نیست.
برخی اشخاص فکر می کنند هر چه تعداد فالوئرهای اینستاگراممان و یا تعداد کانکشن های لینکدینمان بیشتر باشد شبکه سازی بهتری انجام داده ایم.
• ببخشیم قبل از اینکه دریافت کنیم.
• دنبال یک معارفه استراتژیک باشید.(نطق آسانسوری)
• در شبکه‌سازی، به دنبال افرادی باشید که در برخی حوزه‌ها از شما قدرتمندتر باشند.
• برای شبکه‌سازی در خودتان هم چیزی داشته باشید که رابطه با شما برای دیگران جذاب باشد. (پرسونال برندینگ)
• کار چاق کن نباشید.
• فقط کارت جمع نکنید.
• کارت ویزیت (بیزینس کارت) به همراه داشته باشید.
• پیگیری کنید، پیگیری کنید و باز هم پیگیری کنید.
• به دنبال نقاط مشترک باشید.

فواید شبکه سازی در مدیریت:
1. ارتباطات جدید و ارجاعات:
بدیهی‌ترین فایده شبکه‌سازی این است که با این کار می‌توانیم ارتباطمان را با مشتریانمان حفظ کنیم و یا حتی با استفاده از معرفی‌های آنها با مشتریان بالقوه بیشتری ارتباط برقرار کنیم.
شبکه‌سازی در مدیریت همچنین می‌تواند ما را به تشخیص فرصت‌های مشارکت، سرمایه‌گذاری مشترک و یا زمینه‌های مختلف گسترش کسب‌وکار ما هدایت کند.

2. دیده شدن:
برای حفظ روابط تجاری خود، باید با مشتریان بالقوه و شرکای تجاری خود به‌صورت مرتب دیدار کنید و ارتباط خود را مستمر حفظ کنید. برگزاری ناهارهای کاری و یا دیگر رویدادهای ویژگی‌های شخصی ما را تقویت می‌کند و باعث می‌شود ما به‌عنوان شخصیتی قدرتمند شناخته شویم. حضور در رویدادهای شبکه‌سازی و ایجاد ارتباط بیشتر باعث دیده شدن و به‌یادماندنی شدن ما می‌شود.

3. به‌روز ماندن:
در تجارت شرایط و بازار همیشه در حال تغییر است. مهم است بروز بمانیم و از تغییرات بازار هدفمان آگاه باشیم. همان‌طور که همه می‌دانیم «شناخت بازار» کلید توسعه یک برنامه بازاریابی موفق است. شرکت در سمینارها و جلسات و شبکه‌سازی و ایجاد ارتباط با همکاران و هم‌صنفان به ما کمک می‌کند تا از آخرین تغییرات بازار مطلع باشیم و به‌روز بمانیم.

4. حل مسئله:
علاوه بر توسعه کسب‌وکارمان از طریق شبکه سازی در مدیریت، با حضور در رویدادها، شرکت در فرآیندها و ایجاد ارتباط با دیگران می‌توانیم راه‌حل‌هایی برای مسائل به وجود آمده درون کسب‌وکارمان پیدا کنیم. به‌عنوان ‌مثال ممکن است کسب‌وکار ما نیاز به یک حسابدار مجرب و یا یک وکیل قدرتمند داشته باشد. می‌توانیم به‌راحتی از طریق شبکه ارتباطی‌مان آن را پیدا کنیم. و یا حتی ممکن است کسب‌وکار ما برای پروژه‌ای نیاز به سرمایه‌گذاری داشته باشد. می‌توانیم به‌راحتی از طریق شبکه ارتباطی‌مان و با معرفی آن‌ها با سرمایه‌گذاری مناسب سر یک میز بنشینیم.
5. به اشتراک‌گذاری دانش و تجربه:
شبکه سازی ایده‌آل باعث می‌شود تا دانش ما از طریق دیدگاه‌ها، نظرات و تجربیات دیگران گسترش یابد. اگر به‌طور مثال برنامه‌ای برای صادرات و یا واردات در کسب‌وکارمان داریم با شبکه سازی در مدیریت و ایجاد روابط ممکن است بتوانیم از دانش کسی که تجربیات بیشتری درزمینه بین‌الملل دارد استفاده کنیم. استفاده از دانش و تجربه دیگران قبل از اینکه در کاری سرمایه‌گذاری کنیم می‌تواند کمک زیادی در جلوگیری از ضررهای جبران‌ناپذیر کند.

6. ایجاد حس اعتماد و افزایش روحیه:
اکثر مدیران و کارآفرینان اشخاصی خوش‌بین، مثبت و باروحیه هستند. دیدار و ارتباط مستمر با چنین اشخاصی می‌تواند باعث افزایش روحیه و انرژی ما شود، مخصوصاً در شرایط سخت کسب‌وکار. اگر زیاد شخصی معاشرتی و اهل رفت‌وآمد نیستید، دیدن اشخاص جدید و شبکه سازی به صوت منظم می‌تواند اعتمادبه‌نفستان را افزایش دهد. با این روش ممکن است حتی شما ارتباطات شخصی زیادی برای خودتان برقرار کنید که بازهم منجر به افزایش اعتمادبه‌نفس می‌شود.
هدف نهایی شبکه سازی در مدیریت افزایش درآمد و توسعه کسب‌وکارمان است، که همه روش‌های ذکرشده در بالا بر روی آن اثر چشمگیری می‌گذارند. فرقی نمی‌کند چه از طریق شبکه سازی با مشتریان بالقوه بیشتری ارتباط برقرار کنیم، و چه از طریق شبکه سازی برای مسائل به وجود آمده راه‌حل‌هایی پیدا کنیم درهرصورت به توسعه و رشد کسب‌وکارمان کمک کرده‌ایم.

 

از   1   رای
10

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
shirane بهاری 8/5/1399
ممنون از مطالب مفیدتون فیض بردیم